Pielęgnacja w ogrodzie

akcesoria ogrodowe

Przywilej posiadania własnego ogrodu mają nieliczni – szczególnie w miastach. Ci, którzy jednak uprawiają własny ogród wiedzą jak ciężko jest go utrzymać w dobrym stanie i zdrowiu – przynajmniej na początku. To, że roślinność żyje własnym życiem i nie wymaga dużych interwencji nie jest prawdą.

By cieszyć się pięknymi roślinami należy o nie dbać. Inaczej nasz ogród zdziczeje – co wcale nie jest dobre. Tak jak bowiem w świecie zwierząt, tak i tu mamy do czynienia z wieloma pasożytami i szkodnikami, które niszczą poszczególne rośliny. Czasem silniejsze, bardziej ekspansywne krzewy i kwiaty mogą zabrać przestrzeń innym i po prostu sprawić, iż te słabsze zniszczą się bezpowrotnie.

O tym należy pamiętać już w pierwszym etapie. Profesjonalne zakładanie ogrodów wiąże się z dokładnym planowaniem przestrzeni i takim doborem roślin, które mogą ze sobą współgrać i współżyć bezkonfliktowo. Projektowanie ogrodów nie jest bowiem zwykłym estetycznym rozplanowaniem zieleni. Musi uwzględniać właśnie takie indywidualne potrzeby poszczególnych roślin. Każda z nich musi mieć określoną przestrzeń – tym bardziej, że będzie się rozrastać z czasem. Dlatego nie można planować przestrzeni bez znajomości poszczególnych krzewów.

Jeśli stawiamy na wygodę, zasadźmy rośliny wieloletnie – kwiaty, krzewy i byliny. Będą one wymagały jedynie sezonowej pielęgnacji. Najważniejszymi okresami, w których jest równocześnie najwięcej pracy są bowiem wiosna i jesień. Odpowiednie zabezpieczenie i przygotowanie naszych roślin przed zimą, da im szansę na przetrwanie mrozów. Na wiosnę natomiast ważne jest przycinanie pędów i nawożenie. Kluczem dla uzyskania pięknych rabatek i klombów jest również odpowiednia ziemia i odpowiednio dobrane środki ochrony roślin.

Pamiętajmy również o tym, że dbając o roślinność w naszym ogrodzie, dbamy również o wiele gatunków zwierząt i owadów. Nasz ogród jest bowiem środowiskiem życia wielu organizmów, które bez niego mogłyby nie przetrwać.