Metody osuszania budynków i docieplania

osuszanie budynków

Wilgoć jest realnym zagrożeniem dla każdego domu. Osłabia jego konstrukcję, niszczy ściany i podłogi. Pojawia się wtedy, kiedy w domu nie ma odpowiedniej izolacji wodo ochronnej fundamentów lub podpiwniczenia, a także nieodpowiednie izolowanie termiczne przegród zewnętrznych.

Wilgoć pojawia się najczęściej w kuchniach i łazienkach, gdzie nieprawidłowo dobrana wentylacja nie pozwala na ciągły dopływ świeżego powietrza.

Osuszanie budynków (usługa oferowana np. przez firmę Ekodocieplenia) może odbywać się za pomocą tynków renowacyjnych, które nakłada się na wilgotne jeszcze ściany. Tynki te mogą być jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. Są hydrofobowe, pozwalają wilgoci odparować ze ścian. Aż do momentu całkowitego wyschnięcia tynku należy go zostawić niemalowanym, a jeżeli jest to niemożliwe to należy użyć farby silikatowe lub silikonowe. Jeżeli zawilgocenie jest niewielkie można użyć tynku wapiennego.

Docieplanie domów jest bardzo ważnym elementem remontu lub budowy. Do docieplenia najczęściej używa się styropianu, który jest odporny na działanie wilgoci i pozwala utrzymać ciepło. Można także użyć wełny mineralnej, ale trzepa pamiętać, że ma ona małą odporność na wilgoć.

Najpopularniejszą metodą docieplania jest metoda tzw. „lekka mokra”. Polega ona na przyklejaniu bezpośrednio styropianu do budynku, a następnie na nałożeniu na niego warstwy ochronnej w postaci kleju. W kleju tym znajduje się specjalna siatka z włókna szklanego, która zabezpiecza przed wilgocią. Dzięki odpowiedniej elewacji budynek będzie nie tylko odpowiednio zaizolowany ale także elegancki.