Jaki tynk wybrać?

tynki

Kiedy budujesz własny dom, powinieneś podejmować przemyślane decyzje. Każdy element budowy Twojego domu, powinien być optymalny- tak aby wybrane rozwiązania budowlane były praktyczne, ekonomiczne, funkcjonalne i ekologiczne.

Dotyczy to zarówno hydrauliki, elektryki, rozwiązań architektonicznych, konstrukcyjnych i tak dalej. Bardzo ważną kwestią jest oczywiście wybór zastosowanych materiałów. Jeżeli Twój przyszły dom ma być otynkowany, czas abyś zastanowił się jakie rodzaje tynków zastosować na zewnątrz a jakie we wnętrzu domu. Dwa najpopularniejsze rodzaje tynku to tynki gipsowe, oraz tynki cementowo-wapienne. Który z tych dwóch tynków jest lepszym wyborem? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie- wszystko zależy od tego, na jakich zaletach i właściwościach tynku najbardziej Ci zależy. Tynk cementowo-wapienny jest dużo bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie przepuszcza on wody, dlatego poleca się jego stosowanie w przypadku ryzyka dużej wilgotności.

Dlatego, ze względu na jego ogromną trwałość, bardzo często wykorzystuje się go przy budowie budynków użyteczności publicznej, garaży, piwnic, oraz basenów i łaźni. Jednak jego położenie jest bardziej czasochłonne i droższe niż położenie tynku gipsowego. Dlatego właśnie, tynk gipsowy dużo częściej jest wykorzystywany do pokrywania ścian wnętrz mieszkań. Posiada on właściwości izolacyjne, co pomaga na zatrzymanie ciepła we wnętrzu mieszkania. Dodatkowo, pochłania on wilgoć i oddaje ją, jeżeli w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Jego wadą jest natomiast, to, że ma właściwości powodujące korozje elementów stalowych.

Zobacz: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside-system.pl