Fundamenty są najważniejsze!

fundamnetowanie jest najważniejsze

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac ziemnych czy budowalnych, pamiętajmy, że najpierw potrzebna jest pisemna zgoda do wykonania czynności na podłożu gruntowym, a także specjalnie stworzony projekt, na podstawie którego wszystko zostanie przeprowadzone. Ważną sprawą na początek jest również wytyczanie fundamentów, a więc oznaczenie najważniejszych punktów na terenie, gdzie przeprowadzamy budowę domu.

Gdy wszelkie formalności mamy za sobą, możemy rozpocząć fundamentowanie (zob TITAN POLSKA). Najbardziej popularnym i ekonomicznym sposobem przy stawianiu domów jednorodzinnych są w naszym kraju ławy, czyli poziome, betonowe i dodatkowo zbrojone belki, na których osadza się następnie ściany fundamentowe. Sposób konstrukcji jest tu różny w zależności od tego, czy budowany dom posiada piwnicę, czy też nie (jeśli posiada – ściany fundamentowe powinny być wyższe o co najmniej 1 metr). Ściany fundamentowe wymagają odpowiedniej budowy i zastosowania właściwych materiałów. Są to m.in. beton, bloczki betonowe, pustaki czy elementy styropianowe.

Pamiętajmy więc, że fundamentowanie to niezwykle ważna czynność w całości prac, związanych z budową domu. Źle wykonana może przysporzyć wielu problemów – w takiej sytuacji zazwyczaj bardzo ciężko dokonać jakichkolwiek zmian i poprawek, a zdarza się i tak, że jest to niemal niemożliwe. Lepiej więc od razu wszystko dokładnie przemyśleć i prawidłowo przeprowadzić fundamentowanie, by uniknąć późniejszych kłopotów. Nie warto więc lekceważyć tej czynności ani oszczędzać na materiałach, potrzebnych do jej przeprowadzenia. Zdecydowanie bardziej opłaca się więcej zainwestować na początku niż zostać na koniec z niesolidną budowlą. Dobre fundamenty to trwałość i bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców.